Nechcete patřit mezi ty, kteří dokola opakují: „ Stále cvičím, ale pořád mi to nejde.“
nebo „ Hrál jsem to tolikrát, a pořád se to nezlepšuje.“? Pak je tento příspěvek právě pro vás.
Nejprve si musíme vyjasnit, co rozumíme pod pojmy cvičit „často“ nebo cvičit „hodně“. Pokud se rozhodnete, že se naučíte hrát na kytaru, nebo na jakýkoliv hudební nástroj, musíte přijmout fakt, že to nepůjde bez pravidelného cvičení. To znamená, že se cvičení bude pravidelně, nejlépe denně opakovat, ale také to, že cvičení musí mít svá pravidla.
Co se týče četnosti cvičení, tak nejlepších výsledků dosáhneme, pokud se mu budeme věnovat denně. Samozřejmě můžete namítnout, že nechcete být „virtuosem“ – že si chcete hrát jen „pro radost“. Abyste mohli hrát pro radost, musíte cítit pokroky. Potřebujete se v přijatelně dlouhé době dostat na úroveň, která Vás bude alespoň částečně uspokojovat a přiblíží Vás k vytýčenému cíli.
Jak jsem se již zmínil, nejuspokojivějších výsledků dosáhnete každodenním cvičením. Pokud se zeptáte, jaká je nejnižší hranice, kolikrát nejméně za týden musíte cvičit, abyste se zlepšovali, nemohu Vám poskytnout přesnou odpověď. Každý jsme jiný. Nicméně praxe ukazuje, že když někdo dlouhodobě cvičí na nástroj méně než obden, nedosahuje dobrých výsledků, po čase dochází ke stagnaci rozvoje, poté k úpadku, a nakonec student s nástrojem „skončí“ – právě proto, že není schopen hrát si „pro radost“. Ovšem, pokud byste si tuto otázku chtěli skutečně položit, bylo by to poměrně jasným signálem, že to s kytarou až tak vážně nemyslíte. Proto doufám, že se to Vás – návštěvníků našeho portálu netýká…
Kromě času, který cvičením strávíte, jsou podstatná ta zmíněná pravidla, jak cvičit:
1. Dodržujeme fáze nácviku (více ZDE ), vycházející z podstaty senzomotorického učení .
2. Neočekávejte, že Vás cvičení bude vždy bavit – uspokojení se dostaví až s výsledky.
3. Vždy musíte mít jasnou představu o tom, co Vám má cvičení přinést – musíte vědět, co cvičíte a proč, abyste byli schopni kontrolovat, zda se k cíli přibližujete, či nikoliv. (Př.: pokud cvičím určitou skladbu, musím si určit problematická místa a soustředit se na jejich zvládnutí. !!! Nikdy!!! skladbu nepřehrávejte celou stále dokola a nedoufejte ve zlepšení!!! Teprve po technickém zvládnutí každého jednotlivého taktu můžete skladbu cvičit jako celek (více viz. fáze nácviku)
4. Vždy musíme mít jasnou představu o rytmu studované látky (začátečnicky tzv. „spočítat“ rytmus)
5. Pokaždé když cvičíte, měli byste se věnovat jak stránce technické, tak stránce výrazové. To znamená vždy cvičit techniku (prstová cvičení, stupnice, harm. kadence, etudy) a přednes
(písně, skladby)
6. Necvičte, pokud jste nemocní, vyčerpaní nebo jinak indisponovaní!
Mnoho úspěchů při studiu
Jedna reakce na Jak “správně” cvičit.